تبلیغات
ویکی دانش - (نمایشنامه طنز دهه فجر 97 ) - دانلود پاورپوینت درمورد پوكی استخوان
ویکی دانش - (نمایشنامه طنز دهه فجر 97 )

دانلود انواع مقالات و پاورپوینت ها - دانلود نمایشنامه طنز و دخترانه دهه فجر سال 97

پاورپوینت درباره پوكی استخوان

25اسلاید

چکیده محتوای فایل:

پوكی استخوان        

فهرست

پوكی استخوان چیست؟
عوامل خطر
آرتروزهای التهابی و پوکی استخوان
داروهای گلوکوکورتیکوئیدی و پوکی استخوان
چگونه از پوکی استخوان پیشگیری کنیم ؟
تشخیص پوكی استخوان
درمان پوكی استخوان
 

      استئوپروزیس نوعی بیماری است که باعث کاهش توده استخوانی و شکننده شدن آن می گردد. این مسئله منجر به پوکی استخوان و کاهش قدو حتی شکستگی های دردناک می شود. کلمه استوپروزیس درلغت به معنی استخوان منفذدار و حاوی سوارخ های متعدد است.

      پوکی استخوان یک مشکل بهداشتی جدی در اغلب کشورهاست . در آمریکا تقریبا" 26 میلیون نفر به این بیماری مبتلا بوده و بیشتر از 5/1 میلیون نفر دچار شکستگی های ستون فقرات و مچ و لگن در اثر ابتلا به این بیماری هستند. حدود 80 درصد افراد مبتلا را زنان تشکیل میدهند. پوکی استخوان از علل اصلی شکستگی های استخوان در زنان یائسه و مسن است . افراد مبتلا به آرتروز التهابی ( آرتروز رماتیسمی ) و افرادی که داروهای گلوکوکورتیکوئیدی مصرف می کنند درخطر  بالای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

 

استخوان بطور دایم درحال تغییر است . بافت های زنده استخون ساختارهای لانه زنبوری دارای رسوبت کلسیم و مواد معدنی است . در طول زندگی استخوان دستخوش فرآیندی می شود که به آن بازسازی می گویند. در این فرآیند استخوان پیر و کهنه شکسته شده و استخوان قوی و جدید جایگزین آن می شود. تا سن 25-20 سالگی کلسیمی که ازغذاها برای بازسازی استخوان گرفته می شود سریعتر از تخریب استخوان است. در 25 سالگی توده استخوانی به بالاترین حد خود می رسد. در این حالت استخوان ها قوی ترین حالت و بالاترین چگالی را دارند.


در 40 سالگی توده استخوانی به تدریج شروع به کاهش می کند . زنان توده استخوانی را به علت کاهش سطح استروژن بعد از یائسگی بعلت سریعتر شدن سرعت تخریب استخوان نسبت به جایگزینی آن از دست می دهند. زنان یک سوم توده استخوانی خود را طی 10-5 سال بعد از یائسگی از دست می دهند. احتمالا" استخوان هایی با توده استخوانی کمتر بیتشر در معرض شکستگی قرار دارند. حتی در زمین خوردن ها و افتادن های جزئی نیز این امکان وجود دارد. پوکی استخوان اغلب به سختی تشخیص داده می شود. اما نخستین علامت خطر آن ممکن است شکستگی استخوان باشد ،به این دلیل است که آن را بیماری خاموش می نامند.

از دست دادن دندان می تواند یک علامت خطر برای تحت تاثیر قرار گرفتن استخوان های فک باشد. تقریبا" یک سوم زنان آمریکایی تمام دندانهای خود را تا اواخر 60 سالگی از دست می دهند. این امر می تواند یک علامت خطر مهم برای پوکی استخوان باشد.

 

عوامل خطر

مقدار توده استخوانی که شما بعنوان یک فرد بالغ دارا هستید و سرعت کاهش توده استخوانی نسبت به سن ، میزان خطر ابتلای شما را به این بیماری می کنند. محققین هنوز هم قادر به تعیین دقیق افرادمستعد ابتلا به پوکی استخوان نیستند اما این بیماری در گروههای زیر معمول است.

_زنان یائسه

_زنانی با یائسگی زود رس ( قبل از 45 سالگی )

_افرادی لاغر یا با استخوان بندی باریک

_افرادی که دارای تاریخچه شکستگی های خفیف حاصل از ضربه ها در بزرگسالی بوده اند.

_افرادی که مبتلا به آرتوز التهابی هستند.

_افرادی که داروهایی مانند گلوکوکورتیکوئیدها و ضدصرع یا هپارین که سبب کاهش قدرت استخوان می شوند مصرف می کنند.

_افرادی که غذاهای غنی از کلسیم مانند لبنیات را کمتر مصرف می کنند.

_افراد سیگاریافرادی که بیشتر از 2 وعده در روز الکل مصرف می کنند.

_افرادی که مبتلا به زوال عقلی هستند.افرادی که بطور مرتب ورزش نمی کنند.

_مردان با سطح استروژن پایین

 

_اگر شما دارای یک یا چند عامل خطر هستید در خطر بالای ابتلا به این بیماری و شکستگی استخوان قرار دارید. با پزشک خود در باره راههای کاهش خطر و آزمایش چگالی استخوان مشورت کنید و درباره راههای کاهش خطر نیز از او سئوال کنید.

_
زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر کاهش توده استخوانی قرار دارند. چون در زنان توده استخوانی 30-20 درصد نسبت به مردان کمتر است. با این وجود کاهش تدریجی توده استخوانی در ارتباط با سن در هر دو جنس نقش مهمی در شکستگی های لگن در سنین بعدی بر عهده دارد.

 

 آرتروزهای التهابی و پوکی استخوان

      ابتلا به فرمهای التهابی آرتروز مانند آرتریت روماتوئید باعث کاهش توده استخوانی و افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان می گردد. اکثریت افراد مبتلا به آرتروز به خصوص زنان به طور مرتب ورزش نمی کنند و ممکن است تحت درمان با داروهای گلوکورتیکوئیدی قرار بگیرند که این عامل سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان می شود.

 

 داروهای گلوکوکورتیکوئیدی و پوکی استخوان

گلوکوکورتیکوئیدها ( Cortisone ,Prednisone, dexamethasone ) داروهای ضدالتهابی هستند که برای درمان برخی از انواع آرتروزها ، آسم و سایر بیماریهای التهابی به کار می روند. متاسفانه این داروها سبب کاهش توده استخوانی می شوند که از شایع ترین علل پوکی استخوان مربوط به داروها است . مقدار کاهش توده استخوانی بستگی به دوز دارویی و مدت مصرف آن دارد. گلوکوکورتیکوئیدها از طریق کاهش توده استخوانی و کاهش تشکیل استخوان جدید خطرزا هستند.

همچنین این داروها سبب کاهش جذب کلسیم و سطح استروژن می شوند . اگر شما از این داروها استفاده می کنید درخطر ابتلا به این بیماری قرار دارید. البته این حالت بستگی به این دارد که شما تا چه حد استخوان های خود را قوی کرده باشید. شما باید آزمایش های تعیین چگالی استخوان را بطور مرتب برای تعیین میزان قدرت استخوان و کاهش توده استخوانی انجام دهید. همچنین شما باید از نظر سایر عوامل کاهش توده استخوانی که قابل پیشگیری هستند ارزیابی شوید. در باره راههای پیشگیری با پزشک خود مشورت کنید.

 

 چگونه از پوکی استخوان پیشگیری کنیم ؟

راههای پیشگیری از پوکی استخوان ساختن استخوانهای قوی و جلوگیری از کاهش توده استخوانی است . اگر شما از اول به طور ژنتیکی و هم از نظر شیوه زندگی دارای استخوانهای قوی هستید، احتمالا" کمتر دچار مشکلات مربوط به پوکی استخوان خواهید شد.

همچنین چون عامل ژنتیک را نمی توان تغییر داد می توان با انتخاب شیوه زندگی سالم از پوکی استخوان پیشگیری کرد و یا سرعت آن را کم کرد. قبل از 35 سالگی می توانید از روشهی ذکر شده برای ساختن توده استخوانی بالا برای کمک به کاهش سرعت از دست رفتن توده استخوانی در سنین بعدی استفاده کنیدپاورپوینت درباره پوكی استخوان 25اسلاید چکیده محتوای فایل: پوكی استخوان          فهرست پوكی استخوان چیست ؟ عوامل خطر آرتروزهای التهابی و پوکی استخوان داروهای گلوکوکورتیکوئیدی و پوکی استخوان چگونه از پوکی استخوان پیشگیری کنیم ؟ تشخیص پوكی استخوان درمان پوكی استخوان         استئوپروزیس نوعی بیماری است که باعث کاهش توده استخوانی و شکننده شدن آن می گردد . این مسئله منجر ...

اگر مطلبی یافت نشد اینجا کلیک کنید