تبلیغات
ویکی دانش - آپاتیت
ویکی دانش
خـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوش آمـــــــــــــــــــــــــــــــــــدیـــــــد |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| از تاریخ 95/11/15 فروشگاه به پروتکل امن Https مجهز شده است (SSL certificate) شما می توانید با خیالی آسوده خرید کنید |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| مزیت دسترسی به فروشگاه امن: 1- اطمینان مشتریان از اعتبار فروشگاه به واسطه گواهی معتبر SSL و نمایش قفل سبز رنگ در مرورگر آنها 2- اطمینان مشتریان از رمزگذاری شده بودن ارتباط و حفظ امنیت اطلاعات و حریم خصوصی مشتریان |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| برای ورود به فروشگاه تیک ایت اینجا کلیک کنید |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| محبوب ترین محصولات امروز فروشگاه
این نمایش مربوط به سال 82-81 می باشد که اساتید طنز استان آذربایجان شرقی در آن ایفای نقش کرده اند: بهمن تقی پور علیرضا رنجی پور محبوب کریمی و بابک نهرین امیدوارم این نمایش بسیار زیبا و خاطره انگیز رو دانلود کرده و در کنار دوستان و خانواده از دیدنش لذت ببرید. توضیحات فیلم: این فیلم به علت قدیمی بودن دارای کیفیت پایین می باشد. حجم فایل: 553 مگابایت فرمت: MpG ...
این نمایش مربوط به دهه هفتاد می باشد که اساتید طنز استان آذربایجان شرقی در آن ایفای نقش کرده اند: حاج جعفر اصغرنسب (صمد) علیرضا رنجی پور محبوب کریمی و شادروان کریم احمدپور امیدوارم این نمایش بسیار زیبا و خاطره انگیز رو دانلود کرده و در کنار دوستان و خانواده از دیدنش لذت ببرید. توضیحات فیلم: این فیلم به علت قدیمی بودن دارای کیفیت پایین می باشد. حجم فایل: 512 مگابایت فرمت: DAT ...
دانلود 50 پاورپوینت جالب با موضوعات: سخنان بزرگان سخنان زیبا و پند آموز کشورهای جهان جملات روحیه بخش پزشکی و سلامت پاورپوینت های انگلیسی تصاویر زیبا و جالب تفکر و اندیشه پارادایم و کلی پاورپوینت مهیج دیگه که مطمئنم از دیدنشون لذت می برید ... به امتحانش می ارزه ! ...

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 15 خرداد 1391

نام آپاتیت از واژه یو نانی به معنی فریبنده گرفته شده است زیرا انواع جواهری 2 آپاتیت شبیه سایر کانیهای مهم جواهری است. آپاتیت با ترکیب شیمیایی Ca5(PO4)3(F, Cl, OH) در گروه فسفاتها قرار می گیرد . این کانی با سختی 5 جزء کانیهای سختی موس می باشد.

 

آپاتیت می تواند به صورت فلورآپاتیت، کل رآپاتیت و هیدروکسیل آپاتیت وجود داشته باشد . فلوئور آپاتیت بسیار فراوانتر از دو نوع دیگر است . مقدار P2O5 فلورآپاتیت در حدود 42 درصد است . این کانی به رنگهای سبز، قهوه ای، آبی مایل به بنفش و بی رنگ دیده می شود . آپاتیت اغلب به صورت منشوری یا سوزنی مشاهده می شو د. کلوفان نوعی آپاتیت توده ای و مخفی بلور است که بخش اعظم سنگهای فسفاته را می سازد.

 

محیطهای تشکیل آپاتیت

 

آپاتیت می تواند همراه با سنگهای آذرین، رسوبی و دگرگونی تشکیل گردد . در سنگهای پگماتیتی، رگه های هیدروترمالی و به ویژه سنگهای آذرین آلکالن با ساخ تار حلقوی تشکیل می گردد . همچنین آپاتیت همراه با سنگهای آذرین بازیک، اولترابازیک، کربناتیتی، کیمبرلیتی و به ویژه همراه با توده های مگنتیتی تیتان دار در درون ریفتهای درون قاره ای مشاهده می شود . در شبه جزیره کولا 5 روسیه، آپاتیت همراه با سنگهای نفلین سینیت به صورت انبوه تشکیل شده است. سنگهای رسوبی مهمترین منابع آپاتیت دنیا هستند . این سنگها 80 درصد فسفات دنیا را تأمین می کنند . سنگهای رسوبی حاوی آپاتیت به دو گروه فسفریت (با عیار بیش از 10 درصد آپاتیت) و فسفاتیت (با عیار کمتر از 10 درصد آپاتیت) تقسیم می شوند.

 

کاربردهای آپاتیت

 

تولید انواع کودهای فسفاته مهمترین کاربرد کانی آپاتیت است . بیش از 90 درصد آپاتیت تولید شده برای تهیه کودهای شیمیایی مصرف می شود . فسفات کلسیم با اسید سولفوریک ترکیب شده و به سوپر فسفات تبدیل می شود . دیگر کودهای فسفاته شامل منوفسفات آمونیم و دی فسفات آمونیم است. آهن، آلومینیم، پیریت و مواد آلی جزء مواد مضر همراه آپاتیت برای تولید کودهای فسفاته به شمار می آیند . از دیگر کاربردهای فسفات می توان به تولید خوراک دام، پاک کننده ها، فرآورده های غذایی و نوشیدنی، دندانسازی، مواد آتشبازی، عکسبرداری، تصفیه نفت، مواد سرامیکی، حشره کش و خمیر دندان اشاره نمود . از فرآورده های جانبی سنگهای آپاتیت دار می توان به اورانیم، سلنیم، وانادیم و فلوئور اشاره کرد. در کارخانه نیوولز  در ایالت فلوریدا امریکا هر ساله حدود 500 تن کیک زرد (اکسید اورانیم غنی شده ) از فسفات به دست می آید . از فلوئور بازیافت شده برای تولید کریولیت Na3AlF6 مصنوعی استفاده می شود.

 

کشورهای مهم تولیدکننده آپاتیت دنیا

 

روسیه، امریکا، چین، مراکش، کانادا، نروژ، سوئیس، اسپانیا، فرانسه و الجزایر از مهمترین کشورهای تولید کننده آپاتیت در دنیا هستند . حدود 51 کشور دنیا دارای ذخایر فسفات هستند که از بین آنها 11 کشور فسفات خود را از سنگهای آذرین استخراج می کنند و بقیه 40 کشور فسفات را از واحدهای رسوبی استخراج می نمایند. کشورهای روسیه، افریقای جنوبی، برزیل و زیمبابوه از مهمترین تولید کننده های فسفات با منشأ آذرین هستند . در سوئد، آپاتیت از کانسار آهن کایرونا 3 استخراج می شود . در نروژ آپاتیت به صورت عدسیهایی در داخل گابرو دیده می شود . در کانادا آپاتیت به صورت بلورهای درشت درون سنگ آهک وجود دارد. میزان تولید فسفات دنیا در سال 1900 میلادی حدود 3 م یلیون تن بوده است که در سال 1985 به حدود 130 میلیون تن رسیده است . میزان ذخایر جهانی فسفات نیز در شکل دوم نشان داده شده است.

 

بیشتر کانسارهای فسفات ایران از نوع رسوبی است که در داخل واحدهای رسوبی با سن کامبرین زیرین (سازند سلطانیه )، دونین فوقانی (معدن جیرود در استان تهران)، کرتاسه فوقانی - پالئوسن زیرین و ائوسن - الیگوسن نهشته شده اند . تنها کانسار آپاتیت ایران با منشأ آذرین کانسار اسفوردی در شهرستان بافق یزد می باشد . ذخیره کانسار اسفوردی 66/5 میلیون تن با عیار 7/12 تا 3/16 درصد P2O5 است.

 

آپاتیت (Apatite) از گروه کانی‌های فسفاتی، معمولا با نام‌های هیدروکسی‌آپاتیت، فلئورآپاتیت، کلرآپاتیت و برم‌آپاتیت به‌ترتیب به دلیل تمرکز یون‌های -OH و -Cl و -F و -Br در بلور آن. فرمول شیمیایی تک تک این کانی‌ها عبارت است از:

 

Ca10(PO4)6(OH)2

Ca10(PO4)6(F)2

Ca10(PO4)6(Cl)2

Ca10(PO4)6(Br)2

این کانی را می‌توان به فراوانی در: آلمان، چك‌و‌اسلواكی، پرتغال، نروژ، سوئیس، مکزیک، سوئد و افریقای جنوبی پیدا کرد. ترد است و برای تشخیص آن از کانی‌های مشابه باید به تفاوت در سختی، چگالی، محلول بودن در اسیدها توجه کرد.

برای سایر مشخصات آن می‌توان گفت که: لومینسانس آبی سبز، نارنجی، قرمز تا آبی تیره نشان می‌دهد. و در تهیه انرژی‌های مصنوعی، غیر صنعتی نیز كاربرد فراوان دارد.

 

آپاتیت

(Apatite)

سیستم تبلور

هگزاگونال

رده بندی

فسفات

رخ

/ناقص- مطابق با سطح/0001/,/1010

جلا

شیشه ای - چرب

شکستگی

صدفی - نامنظم

شفافیت

شفاف - نیمه شفاف

نوع سختی

ترد

اشکال ظاهری

بلوری - آگرگات دانه ای - توده ای
- نیمه شکل دار - اوولیتی

ژیزمان

فراوان ; آلمان غربی و شرقی
، چک و اسلواکی ، پرتغال
، نروژ ، سوئیس ، مکزیک ، سوئد
، URSS ، افریقای جنوبی

ترکیب شیمیایی

پیچیده ـ ادخال فراوان با
کلروآپاتیت ـآلستاریت و منگالدیت

رنگ کانی

سفید - زرد متمایل به سبز
- سبز - سبزآبی - بنفش -
قرمز - قهوه ای قرمز

رنگ اثر خط

سفید

تشابه کانی شناسی

نفلین - کوارتز - بریل

پاراژنز

فلوئوریت،آرسنوپریت،کاسیتریت
،توپاز و غیره

منشا تشکیل

ماگمایی - پگماتیتی -
پنوماتولیتی - هیدروترمال - رسوبی

شکل بلورها

منشورهای طویل - قرصی شکل

محل پیدایش

کانادا
طبقه بندی: علوم زمین، 
برچسب ها: آپاتیت، سنگ آپاتیت، کانی آپاتیت، عکس کانی آپاتیت، مشخصات آپاتیت، همه چیز در مورد کانی آپاتیت، زمین شناسی، وبلاگ زمین شناسی، زمین شناسی سال سوم تجربی، اطلاعاتی در مورد آپاتیت، مقاله زمین شناسی،
ارسال توسط س ح
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
اطلاعیه
درخواست فایل

فروشگاه