تبلیغات
ویکی دانش - مطالب دی 1391
ویکی دانش
خـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوش آمـــــــــــــــــــــــــــــــــــدیـــــــد |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| از تاریخ 95/11/15 فروشگاه به پروتکل امن Https مجهز شده است (SSL certificate) شما می توانید با خیالی آسوده خرید کنید |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| مزیت دسترسی به فروشگاه امن: 1- اطمینان مشتریان از اعتبار فروشگاه به واسطه گواهی معتبر SSL و نمایش قفل سبز رنگ در مرورگر آنها 2- اطمینان مشتریان از رمزگذاری شده بودن ارتباط و حفظ امنیت اطلاعات و حریم خصوصی مشتریان |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| برای ورود به فروشگاه تیک ایت اینجا کلیک کنید |~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~| محبوب ترین محصولات امروز فروشگاه
این نمایش مربوط به سال 82-81 می باشد که اساتید طنز استان آذربایجان شرقی در آن ایفای نقش کرده اند: بهمن تقی پور علیرضا رنجی پور محبوب کریمی و بابک نهرین امیدوارم این نمایش بسیار زیبا و خاطره انگیز رو دانلود کرده و در کنار دوستان و خانواده از دیدنش لذت ببرید. توضیحات فیلم: این فیلم به علت قدیمی بودن دارای کیفیت پایین می باشد. حجم فایل: 553 مگابایت فرمت: MpG ...
این نمایش مربوط به دهه هفتاد می باشد که اساتید طنز استان آذربایجان شرقی در آن ایفای نقش کرده اند: حاج جعفر اصغرنسب (صمد) علیرضا رنجی پور محبوب کریمی و شادروان کریم احمدپور امیدوارم این نمایش بسیار زیبا و خاطره انگیز رو دانلود کرده و در کنار دوستان و خانواده از دیدنش لذت ببرید. توضیحات فیلم: این فیلم به علت قدیمی بودن دارای کیفیت پایین می باشد. حجم فایل: 512 مگابایت فرمت: DAT ...
دانلود 50 پاورپوینت جالب با موضوعات: سخنان بزرگان سخنان زیبا و پند آموز کشورهای جهان جملات روحیه بخش پزشکی و سلامت پاورپوینت های انگلیسی تصاویر زیبا و جالب تفکر و اندیشه پارادایم و کلی پاورپوینت مهیج دیگه که مطمئنم از دیدنشون لذت می برید ... به امتحانش می ارزه ! ...

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391


تک سلولی ها و پر سلولی های ابتدایی مثل اسفنج و کیسه تنان دستگاه گردش خون ندارند.چون ساختار بدنی آن ها طوری است که تک تک سلول های آن ها با محیط بیرون در ارتباط هستند و می توانند مستقیم از بیرون اکسیژن و غذا گرفته و مواد زائد خود را پس می دهند.اما همه ی مهره داران و بسیاری از بی مهره ها مثل حشرات،کرم خاکی و ... دستگاه گردش خون دارند.

گردش خون را می توان از جهات مختلف دسته بندی کرد:

 

انواع دستگاه گردش خون در جانوران:

1_باز:       مویرگ ندارند  مثل:حشرات

2_بسته:     مویرگ دارند  مثل:کرم خاکی

 

انواع دستگاه گردش خون در مهره داران:

1_ساده:   اگر خون توسط یک رگ از قلب خارج شود مثل ماهی

2_مضاعف:اگر خون توسط دو رگ از قلب خارج شود مثل همه به جز ماهی

 

از نظر خون داخل قلب:

1_ناقص:خون روشن و تیره با هم داخل قلب مخلوط می شوند.

2_کامل:خون روشن و تیره با هم داخل قلب مخلوط نمی شوند.

 

 

 

گردش خون انسان به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم می شود.

گردش کوچک خون:سیاهرگ ها خون را از نقاط مختلف به دهلیز راست قلب می آورند.با انقباض دهلیز راست،خون از دهلیز راست از طریق دریچه ی سه لتی وارد بطن راست می شود. بعد با انقباض بطن راست خون از بطن راست از طریق سرخرگ به ریه ها می رود تا در آن جا کربن دی اکسید خون با اکسیژن هوا جایگزین شود. در نتیجه خونی که از ریه ها می آید،دارای اکسیژن زیادی است و کربن دی اکسید بسیار کمی دارد.این خون از طریق سیاهرگ های ریه وارد دهلیز چپ قلب می شود.این گردش خون از بطن راست قلب به ریه ها و برگشت خون از ریه ها به دهلیز چپ قلب "گردش کوچک خون" نام دارد.

 

گردش بزرگ خون:خون اکسیژن دار که وارد دهلیز چپ شده،بعد از انقباض دهلیز چپ از طریق دریچه ی دولختی وارد بطن چپ می شود. با انقباض بطن چپ خون وارد سرخرگ بزرگ بدن (آئورت) می شود. از طریق سرخرگ آئورت خون اکسیژن دار به تمام قسمت های مختلف بدن می رود تا مواد غذایی و اکسیژن را به آن ها برساند و مواد زائد و کربن دی اکسید را از آن ها بگیرد. خون بعد از گرفتن مواد زائد بدن وارد سیاهرگ ها می شود و از طریق سیاهرگ ها به دهلیز راست قلب می آید. این گردش خون از بطن چپ قلب و از طریق سرخرگ آئورت به تمام قسمت های بدن و برگشت آن به دهلیز راست قلب  "گردش بزرگ خون" نام دارد.

 

 

 

دستگاه گردش خون شامل قلب و رگ هاست. قلب مانند یک پمپ،خون را داخل رگ ها به جریان می اندازد.

 

ادامه مطلب
طبقه بندی: پزشکی،  زیست شناسی، 
ارسال توسط س ح
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391
سیستم عصبی مرکزی

آناتومی مغز

مغز پیچیده ترین عضو بدن است.بیش از 100 میلیارد سلول عصبی و میلیارد ها راه عصبی را در خود جای داده است.مغز به 3 قسمت تقسیم می شود: 1 - مخ     2-ساقه ی مغز    3-مخچه

بزرگ ترین قسمت مغز مخ است.مخ شامل 2 نیم کره، تالاموس و هیپوتالاموس و عقده های قاعده ای می باشد.ساقه ی مغز شامل مغز میانی،پل مغزی،بصل النخاع و اتصالات اعصاب جمجمه ای می باشد.مخچه در زیر مخ و پشت ساقه ی مغز واقع شده است.مغز تقریبا %2 وزن کل بدن را تشکیل می دهد.


مخ

مخ شامل 2 نیم کره است که به وسیله ی یک شیار طولی بزرگ،به صورت ناقص از هم جدا شده اند.این شیار ، مخ را به دو نیم کره ی راست و چپ تقسیم می کند. این دو نیم کره در قسمت تحتانی شیار ، به وسیله ی جسم پینه ای به هم متصل می شوند. سطح نیم کره ظاهر چین خورده دارد که علت آن لایه های چین خورده ای است که در واقع همان چین و شکنج مخ هستند و به شکل قابل توجهی سطح مغز را افزایش داده اند. قسمت خارجی تر مخ از ماده ی خاکستری تشکیل شده و 2 الی 5 میلی متر قطر دارد. لایه ی داخلی تر را ماده ی سفید رنگی تشکیل داده است که شامل فیبر های عصبی است.

نیم کره های مغز شامل چند جفت لب هستند:

_ یک جفت لب فرونتال(پیشانی)

_یک جفت لب پاریتال(آهیانه ای)

_یک جفت لب تمپورال(گیج گاهی)

_یک جفت لب اکسی پوتال(پس سری)لب فرونتال یا پیشانی

بزرگ ترین لب است.این قسمت تمرکز،تفکر انتزاعی،ذخیره ی اطلاعات یا حافظه و عملکرد حرکتی را کنترل می کند. همچنین منطقه ی بروکا در این لب قرار دارد که مسئول هماهنگی تکلم است و در جمله بندی کلمات نقش دارد. این لب همچنین مسئول قسمت عمده ای از عواطف فردی ،قضاوت،شخصیت و بازداری احساسات می باشد.

لب پاریتال یا آهیانه ای

لب حسی غالب است؛حاوی کورتکس حسی اولیه است که اطلاعات حسی را تحلیل کرده و تفسیر این اطلاعات را به تالاموس و ساییر مناطق قشری رله می کند. همچنین برای آگاهی فرد از وضعیت خود در فضا ، جهت یابی فضایی و ارتباطات فضایی ضروری است.

لب تمپورال یا گیج گاهی

حاوی گیرنده های شنوایی است. دارای مناطق حیاتی به نام مناطق تفسیری است که اتحاد و هماهنگی مناطق بینایی و شنوایی را تامین نموده و غالب ترین نقش هر قسمت از قشر مخ را بازی می کند.

لب اکسی پوتال یا پس سری

لب خلفی نیم کره ی مغزی که مسئول تفسیر بینایی است.

در افراد راست دست و بعضی از افراد چپ دست، نیم کره ی چپ مغز از نظر عملکرد های کلامی ، زبانی ،ریاضی ، محاسبه و تحلیل غالب می باشد. نیم کره ی غیر غالب ، مسئول عملکرد های هندسی ، فضایی ، بینایی ، الگو ها و عملکرد موزیکال می باشد.


ادامه مطلب
طبقه بندی: زیست شناسی، 
ارسال توسط س ح
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391

آشنایی با رشته ی دانشگاهی مهندسی  پلیمر

     رشته ی مهندسی پلیمر نسبت به رشته های مهندسی دیگر، تقریبا جوان است وسابقه ی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است. اما به دلیل کاربرد روز افزون پلیمر در صنایع مختلف، این رشته به سرعت رشد کرده و امروزه از رشته های مهم کشور های صنعتی پیشرفته است.

     پلیمر ها به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. پلیمرهای طبیعی، موادی مانند ترکیب های سلولزی، چوب، کاغذ و پشم هستند که انسان از سال ها پیش آن ها را می شناخته و هنوز هم این دسته از پلیمرها  در دنیا بسیار مهم و با ارزش هستند. اما پلیمر های مصنوعی در دوران جنگ جهانی دوم مورد توجه قرار گرفتند، زیرا در این زمان، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که از مواد نفتی می توان مواد پلیمری مصنوعی ساخت و این مواد کاربرد های مختلفی خواهند داشت.

     مهندسی پلیمر با ساخت پلیمرهای مصنوعی توسط محققان شکوفا شد و اکنون تنها با گذشت چند دهه از آن دوران، این رشته به حدی رشد کرده است که پیشرفت تکنولوژی، ارتباط تنگاتنگی با طراحی و ساخت مواد پلیمری دارد.

     با توجه به این که کشور ما نیز از جمله کشور هایی است که در زمینه ی کشاورزی و منابع نفتی (صنایع شیمیایی) از استعداد بالقوه ی خوبی برخوردار است و مواد پلیمری نیز در دو زمینه ی ذکر شده نقش کلیدی دارند، از 20 سال پیش مهندسی پلیمر در ایران مورد توجه قرار گرفته است. البته در آغاز این رشته به عنوان یکی از گرایش های رشته ی مهندسی شیمی مطرح بود اما در سال 1362، رشته ی مهندسی پلیمر با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ به طور مستقل اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

گرایش صنایع پلیمر

     پلیمر ها کاربرد وسیعی در صنایع دارند و به همین دلیل،  رشته ی صنایع پلیمر که به تولید مواد پلیمری از قبیل پلاستیک، لاستیک، الیاف مصنوعی، رزین و مواد صنعتی دیگر می پردازد، اهمیت فوق العاده ای دارد. هدف رشته ی مهندسی صنایع پلیمر، تولید همه ی محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است.

     البته پلیمر ها کاربرد پزشکی نیز دارند، مثلا اگر کشکک زانوی یک نفر آسیب ببیند و ترمیم آن امکان پذیر نباشد، شبیه به همان کشک زانو را با مواد پلیمری درست می کنند و روی زانو قرار می دهند. یا دندان مصنوعی و لنز های چشمی، همه از مواد پلیمری ساخته می شوند که به این مواد پلیمری، "پلیمر های زیستی" می گویند.

     رشته ی مهندسی صنایع پلیمر، شناخت، طراحی، فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده ی عمده است که عبارتند از: لاستیک، پلاستیک و کامپوزیت. یعنی در این رشته هر چه به این مواد مربوط است بررسی می شود.

طبقه بندی: شیمی، 
ارسال توسط س ح
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391
 مخفف کلمه لاتین     Magnetic  Resonance      Imaging به معنی تصویربرداری با تشدید مغناطیسی است. در تصویربرداری با تشدید مغناطیسی(MRI) از نیروی مغناطیسی و امواج رادیویی برای به تصویر کشیدن بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن استفاده می‌کنند. در این روش می‌توان جزییات ظریف و ناهنجاری‌ها را با دقتی به مراتب بیش‌تر از دیگر روش‌های تصویربرداری، نشان داد.
اسکنر این دستگاه شامل دو آهنربای قدرتمند و یک منبع امواج رادیویی است. یکی از آهنرباها میدان مغناطیسی بسیارقوی ای ایجاد می‌کند که در نتیجه آن اتم‌های هیدروژن سراسر بدن در یک ردیف قرار می‌گیرند. منبع امواج رادیویی هم امواج رادیویی را از خود ساطع می‌کند، این امواج با برخورد به اتم‌ها برای مدت بسیار کوتاهی آن‌ها را از امتداد خود خارج می کنند. به مجرد آن که اتم‌ها دوباره در یک امتداد قرار گرفتند، از خود پیام‌هایی ارسال می‌کنند (تشدید) که این پیام‌ها را آهنربای دیگری که در اطراف ناحیه اسکن شده قرار دارد، دریافت می‌کند.
اطلاعات حاصل از این پیام‌ها به رایانه منتقل می‌شود و تصویری از آن‌ها بر روی نمایش‌گر نشان داده می‌شود. از ام آر آی اغلب برای بررسی مغز و نخاع و مفاصل استفاده می‌کنند، به ویژه در این روش می‌توان برای بررسی جراحات ورزشی مثل پارگی تاندون‌ها استفاده کرد.طبقه بندی: پزشکی، 
ارسال توسط س ح
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391

زعفران

     عضو مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی یزد، با اشاره به خواص درمانی زعفران گفت:زعفران...

http://www.enekas.info/img//2012/11/Zafran.jpgادامه مطلب
طبقه بندی: گیاهان،  گیاهان دارویی، 
ارسال توسط س ح
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391

مهندسی شیمی علم کاربرد ریاضیات، شیمی، فیزیک و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد باارزش‌تر یا سودمندتر است. مهندسی شیمی را می‌توان بطور کلی علم استفاده از موازنه جرم، موازنه انرژی و موازنه اندازه حرکت برای طراحی و کنترل واحدهای فرآیندی شیمیایی از قبیل واحد‌های یک پالایشگاه پتروشیمی،صنایع چوب و کاغذ و غیره در نظر گرفت. 

مهندسی شیمی عمدتاً در طراحی و نگهداری فرآیندهای شیمیایی برای تولید انبوه به کار می‌رود.


به این بخش از مهندسی شیمی، مهندسی فرآیند گفته می‌شود.

فرآیندهای مجزایی که توسط یک مهندس شیمی به کار گرفته می‌شوند (مانند


تقطیر، استخراج و...)، عملیات واحد نام داشته و شامل واکنش


شیمیایی ، عملیات انتقال جرم ،


انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرآیندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند.

سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرآیند شیمیایی با استفاده از موازنه


جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می‌شود.مهندسین شیمی


اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنش و پدیده های انتقال را به کار می‌گیرند.

مهندسی شیمی نوین، گستره‌ای فراتر از مهندسی فرآیند را در بر می‌گیرد.هدف


اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای


امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، بلکه


در تو سعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه


و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیستو صنایع نظامیاست. به عنوان مثال‌هایی از این محصولات می‌توان به الیاف، منسوجاتو چسب های بسیار قوی، مواد زیست سازگارو داروهای جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم


زیست شناسی، مهندسی پزشکی و اغلب شاخه‌های مهندسی دارد.

گرایش‌های مهندسی شیمی

مهندسی فرآیند

مهندسی صنایع پتروشیمی

مهندسی صنایع گاز

مهندسی صنایع پلیمر

مهندسی صنایع غذایی

مهندسی پالایش

مهندسی صنایع شیمیایی معدنی

مهندسی طراحی فرآیندهای صنایع نفت

مهندسی بیوتکنولوژی

دروس مهندسی شیمی در ایران

بر اساس مصوّبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، علاوه بر دروس عمومی و علوم پایه که دانشجویان فنّی مهندسی موظف به گذراندن آن هستند، سایر دروس این رشته به دو دسته «اصلی» و «تخصّصی» تقسیم می‌شوند. دروس اصلی آن دسته از دروس هستند که تمامی دانشجویان مهندسی شیمی با هر گرایشی آنها را می‌گذرانند و دروس


تخصصی به دروسی اطلاق می‌شود که با توجه به گرایش، دانشجو موظف به گذراندن آنها است.

دروس اصلی

موازنه انرژی و مواد

مکانیک سیالات

انتقال حرارت

انتقال جرم

طراحی رآکتورهای شیمیایی

کنترل فرآیند

کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی

ترمودینامیک

عملیات واحد

نرم افزارهای مورد استفاده در مهندسی شیمی

در چند دهه اخیر، نرم افزارهای متعدّدی برای شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی نوشته شده اند که از بین آن ها این نرم افزارها در ایران شناخته شده تر هستند:

aspen plus برای شبیه سازی و طرّاحی فرآیند

aspen bjac برای شبیه سازی و طرّاحی مبدل

aspen HTFS برای طرّاحی مبدل

aspen polymer برای شبیه سازی واکنش های پلیمری

aspen adsim برای شبیه سازی جذب سطحی

aspen dynamic برای شبیه سازی فرآیندهای پویا (دینامیک)

aspen icarus برای براورد اقتصادی فرایندهای شیمیایی

hysys برای شبیه سازی فرآیندهای پایا

hysys dynamic برای شبیه سازی فرآیندهای پویا

pipesys برای شبیه سازی خطوط لوله

chemcad برای شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی
طبقه بندی: شیمی، 
ارسال توسط س ح
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
اطلاعیه
درخواست فایل

فروشگاه